Suiter Family Scholarship

Biomedical Science Academy student Rebecca Bailey was awarded the first Suiter Family Scholarship at the RRTC Awards Ceremony held May 2. The scholarship, worth $500.00 was presented by former Biomedical Science instructor Edith Suiter on behalf of her family. The scholarship is awarded to an outstanding student in the RRTC Biomedical Science Academy.

Share This Post
HOSA Students Win at State Contest

HOSA Students Win at State Contest

Several Red River Technology Center students, from three different programs, recently competed and placed at the HOSA-Future Health Professionals State Contest. Winners were:

 

Practical Nursing students who placed at the State HOSA (all post-secondary):      

Carly Mann (Rush Springs) – 2nd Place in Medical Reading

Dane Smith (Duncan) and Rickey Wylie (Comanche) – 2nd Place in CERT Skills

Marissa Beeson (Duncan), Charlie Romero (Duncan), and Stephanie Carrasco (Duncan) – 1st Place in Community Awareness

Kassie Hekia (Marlow) and Jessica Church (Duncan) – 3rd Place in Health Career Display

 

Health Careers students who recently placed at State HOSA:

Micah Harris (Central) and Brayden Strange (Walters) – 2nd place in CPR/First Aid

Arianah Lindstrom (Homeschool); Sam Richardson (Velma); Cheyenne Cain (Empire); Rachaele Stephenson (Homeschool); and Bethany Fullmer (not pictured, Empire) – 5th place in Public Service Announcement.

 

 Biomedical Science Academy students who recently placed at State HOSA:

Trey Hunt (Empire) – 5th in Biomedical Science

Brooklin Bain (Comanche) – 5th in Sports Medicine

Micah Elroy (Marlow) – 1st in Prepared Speaking

Chloe O’Conner (Marlow) and Haliegh Bradley (Central) – 5th in Forensic Medicine

Kali Treat (Homeschool); Nathan Wright (Central); and Alli Spurlock (Marlow) – 1st in Creative Problem Solving

 

Share This Post
Short-Term Courses Enrollment Information

Short-Term Courses Enrollment Information

***All short-term classes must be paid for by 4:30pm on the first day of class. Accepted payment forms are: cash, check, and credit/debit card. Credit and debit card payments can be made over the phone.

Click here for the 2018-19 Short-Term Courses Catalog

Click here for the full Summer 2019 Short-Term Courses Schedule

See below for a list of Plans of Study for short-term courses.

Summer 2019

Enrollment ends: May 29, 2019

Classes begin: June 3, 2019

Classes end: July 25, 2019

Who is eligible?
1.  Anyone who is age 16 or older and resides within the boundaries of the following 13 school districts is eligible to enroll:
Bray-Doyle, Central High, Comanche, Duncan, Empire, Grandview, Marlow, Ryan, Temple, Terral, Velma-Alma, Walters and Waurika.
2. Persons residing outside the named districts may also enroll.  The tuition rate is increased for non-district residents.  Call 580-255-2903 for details.

Applying – Easy as 1-2-3-4
Check the class schedule and select the class you wish to take.
1. Phone (580) 255-2903 or Toll-Free 1-888-607-2446 to enroll.

OR

2.  Stop by the Technology Center in person at 3300 West Bois D’Arc in Duncan.

OR

3.  Fill out the enrollment form and mail or fax it to the Technology Center.

Enrollment Form

OR

4. Enroll via email at kfleetwood@rrtc.edu. Please include name, social security number, address, phone number, the class for enrollment, and class date and time (if more than one option).

Tuition and Fees for Short Term Courses:
Tuition is due and payable in full the first day of class.  The cost for books, supplies, and materials will vary, depending on class requirements.
Residents outside the Red River Technology Center district will be charged an increased tuition rate.

Click here for Tuition and Fees Information

Refund Policy
Tuition will be refunded upon withdrawal from a short-term adult class as follows:

Withdrawal Refund
After the 1st class         100% minus a $5 registration fee
After the 2nd class        75%
After the 3rd class         50%
After the 4th class         25%
No refunds will be issued after the 5th class meeting.
No refund will be issued for classes which are 24 hours or less in length.  Withdrawal must be done in person or by phone.

Class Cancellation:
All short-term adult education classes require a minimum number of students.  A class is subject to cancellation if there is insufficient enrollment.  Every effort will be made to notify enrolled students if a scheduled class cannot be held.

Short-term Courses – Plans of Study

 Long Term Care

OHCA Scholarship Form

Home Health Deeming

DDMAT or DDMAT Recertification

Certified Medication Aide

Advanced Certified Medication Aide

Continuing Education CMA or MAT

Medication Administration Technician (MAT) & Recertification MAT

Emergency Medical Technician

Advanced Emergency Medical Technician

Emergency Medical Responder

Emergency Medical Responder Recertification

Paramedic

Paramedic Application

Phlebotomy

Veterinarian Assistant Aide (Small Animals)

Pharmacy Technician

Medical Assistant

Pre-Nursing

Medical Office Assistant

Physical Therapy Technician Aide

Restorative Aide

Electronics Technician

Welding

Security Guard

Share This Post
BPA Members Win at  State

BPA Members Win at State

Three RRTC Business and Information Technology students recently placed at the State Business Professionals of America (BPA) competition held March 11-13 in Tulsa.

Representing the RRTC BPA Chapter were:

Kaylynn Self – 6th place in Medical Office Procedures; 7th place in Basic Office Systems and Procedures

Kaitlin Hillin – 4th place in Administrative Support Team; 1st place in Advanced Spreadsheet Applications

Heather Pitcock – 4th place in Administrative Support Team; 7th place in Intermediate Word Processing

Kaitlin Hillin advances the National BPA Contest in Anaheim, CA on May 1-5, 2019.

Share This Post
Students Place at State SkillsUSA Contest

Students Place at State SkillsUSA Contest

Five RRTC students recently placed at the State SkillsUSA contest held in Tulsa. Award winners were: Terrell Cox, Electronics, 1st place in Job Interview; Aryanna North, Cosmetology, 1st place in Cosmetology: Nail Art Job Exhibit; Abbe Johnson, Cosmetology, 2nd place in Prepared Speech; Stephanie Mason, 2nd place in Heating, Ventilation and Air Conditioning; and Jacob Meador, CNC Machining, 3rd place in CNC Machining.

Each student also received a scholarship from the Kenneth and Juliette Woodward Endowment for the their accomplishments at the contest.

Share This Post